Kaj je digitalna pismenost

Kaj je digitalna pismenost

Digitalni svet je kraljestvo mladih. To je jasno vsem, ki še vedno niso prepričani, čemu točno služi TikTok. In čeprav imamo na eni strani uporabnike, ki bi se na telefonu znašli tudi z vsemi napisi v kitajščini, se zdi, da lahko starejše generacije k debati o digitalni pismenosti prispevajo tudi svoje dolgoletne izkušnje.

Pojem računalniška pismenost danes ni več dovolj, da bi zajel vse, kar je s telefonom mogoče početi. Namesto tega govorimo o digitalni pismenosti ali znanjem, ki ga potrebujemo za razumevanje in uspešno delovanje v digitalnem svetu. Poleg osnovne veščine upravljanja elektronskih naprav poudarja digitalna pismenost tudi reševanje izzivov, s katerimi se lahko mladi srečujejo na spletu.

Med njimi je v prvi vrsti varnost. Prepoznavanje groženj, zaščita svojih osebnih računov in varovanje zasebnosti so prve spretnosti, ki se jih je treba naučiti. Mladi se pogosto prepozno zavedajo, da ima lahko nepremišljeno obnašanje na spletu dolgotrajne družbene, akademske, poklicne in pravne posledice, s katerimi se je treba soočiti na čustveni, psihološki, fizični in družbeni ravni.

K osnovnim kompetencam za varno uporabo spleta je treba dodati tudi prepoznavanje spletnega sovraštva in zlorab v digitalnih odnosih, za katere niso vedno odgovorni neznanci. Medvrstniško nasilje se iz resničnega življenja pogosto podaljšuje na splet in obratno. Posebej nevarno je izsiljevanje s posnetki intimnih vsebin, ustvarjanje lažnih profilov in izločanje posameznikov iz spletnih družbenih krogov.

Po drugi strani lahko dobra digitalna pismenost pripomore k osvajanju znanja in veščin, ki ti lahko prinesejo prvo službo. Tako je na primer za delo v marketingu potrebno razumevanje algoritmov družbenih omrežij in brskalnikov ter osnovno znanje o tem, kako na spletu delujejo oglasi.

Pri branju novic, zbiranju informacij in preverjanju dejstev ne pridemo daleč brez uporabe kritičnega mišljenja. Vse večja pozornost se zadnja leta namenja umetni inteligenci, ki odpravlja zastarele delovne postopke in odpira možnosti za nove poklice. Vzpon umetne inteligence je opozoril tudi na tematiko intelektualne lastnine, avtorskih pravic, piratstva in plagiatov ter tega, kako svoje delo zaščititi v digitalnem svetu, kjer ga lahko kdorkoli sname, kopira in ponovno naloži s svojim imenom.

Skratka, digitalna pismenost ni le sposobnost uporabe računalnika in telefona, ampak veščina, ki mladim omogoča celovito razumevanje in suvereno uporabo digitalnega okolja ter razvijanje spretnosti, ki so ključne za njihovo varnost, integriteto in uspešnost v sodobni družbi.

Podobne vsebine

Kaj je digitalna pismenost
Splet je svoj svet

Kaj je digitalna pismenost

08. 08. 2024

Pojem računalniška pismenost danes ni več dovolj, da bi zajel vse, kar je s telefonom mogoče početi.

Kaj je digitalna pismenost

Preberi
Je e-športnik tudi športnik?
Splet je svoj svet

Je e-športnik tudi športnik?

05. 08. 2024

Ali si e-šport res zasluži mesto ob tradicionalnem športu? Poglejmo si nekaj ključnih podobnosti in razlik med obema.

Je e-športnik tudi športnik?

Preberi
Kaj vse je lahko spletno nasilje?
Splet je svoj svet

Kaj vse je lahko spletno nasilje?

05. 08. 2024

Preverite, kateri so pogosti tipi spletnega nasilja, ki se vse prevečkrat spregleda v digitalni kulturi.

Kaj vse je lahko spletno nasilje?

Preberi